SUROVINY

na 10 porcí

Univerzální recept, na který můžete použít různé druhy sezónních bylin, listové zeleniny a natí od kořenové zeleniny (pokud nejsou chemicky ošetřené), např.: mangold, špenát, lebeda, listy z řepy, ředkve, ředkviček, mrkvová nať, petrželová nať, celerová nať (je hodně výrazná a tužší, spíš přidejte jen menší množství k mrkvové či petrželové nati), bazalka, rukola, kopr, na jaře: bršlice, česnáček, medvědí česnek (má výrazně štiplavou chuť).

orientační množství na zhruba 400 g (středně velká zavařovačka):
– 2 mísy/2 svazky čerstvých bylinek/listů (záleží na druhu bylinek, jak moc zmenší objem)
– hrnek slunečnicových semínek, nebo vlašských ořechů (můžete i namíchat, ořechy jsou chuťově výraznější), nebo mandlí
– 200 ml oleje lisovaného za studena (olivový dodá klasickou chuť, ale můžete experimentovat i s jinými druhy)
– sůl
(suroviny můžete dávat od oka a měnit poměr podle vašich preferencí)

volitelně podle chuti:
pepř
1-2 stroužky česneku
lžíce lahůdkového droždí – dodá sýrovou a slanou chuť
citronová šťáva

PŘÍPRAVA

Listy omyjte a osušte utěrkou, nebo nechte uschnout. Oddělte tuhé stonky, nebo části natě, nebudete je potřebovat. Zbylé listy trochu pokrájejte, aby se vám lépe vešly do mixéru.

Slunečnicová semínka/ořechy nasucho opražte na pánvi. Zvýrazní se tak jejich chuť a zlepší stravitelnost. Při pražení je hlídejte a míchejte, ať se vám nespálí. Trvá pár minut, než zezlátnou a začnou vonět. Alternativně je místo pražení můžete předem namočit na několik hodin do vody a slít, potom budou mít jemnější chuť. (Slunečnici stačí namočit i na 2h. Když ji necháte déle, možná začne klíčit, což nevadí, jen je potřeba semínka průběžně proplachovat.)

Semínka/ořechy s trochou oleje (a případně česnekem) hoďte do mixéru a rozmixujte. Pak postupně přidávejte listy a další olej až do požadované konzistence. Upravte množství oleje a míru rozmixování podle toho, na co pesto budete používat (do salátu může být tekutější, na chleba hutnější).

Na závěr dochuťte solí. Podle chuti můžete přidat pepř, citronovou šťávu, lžíci lahůdkového droždí.

Pokud nespotřebujete hned všechno pesto, můžete ho uchovávat v lednici, nejlépe v úzké zavařovačce zakápnuté olejem (aby vrchní vrstva pesta nebyla v kontaktu se vzduchem).

Poznámka na konec: Pesto má široké využití a pozvedne na vyšší úroveň mnoho jídel. Hodí se na těstoviny, rizoto, saláty, na chleba, do pomazánek a polévek, na pečenou i syrovou zeleninu, pečené brambory, pizzu a další slané pečivo.
 Bára, Pionýrská skupina Záře